Sohbet Sitesi Kuralları Nelerdir?

yorum yok
26 views okuma
22 Haziran, 2018

Ne kadar da internet üzerinde ve kimsenin kimseyi tam olarak tanıma imkanı olmayan bir platform olsa da sohbet sitelerinde de bir takım kurallara uyum sağlanması gerekmektedir. Son zamanlarda internet üzerinden kurulmakta olan arkadaşlıklar oldukça fazla ün kazanmıştır. Bu arkadaşlıkların çoğu da chat siteleri üzerinden kurulmaktadır. Birbirlerini tanımayan insanlar bu sistem üzerinden tanışarak daha sonra kuvvetli ve sağlam arkadaşlar kurmaktadırlar. Yalnızlıklarını gidermek isteyen orta yaşlı ve genç kişiler internet üzerinden arkadaşlık için bu alanlarda bedava sohbet ederek yalnızlıklarını gidermektedirler. İnternet üzerinden olsa da bu sistemde de normal yaşamda olduğu gibi görgü kurallarına uymak gereklidir. Peki; internet üzerinden uyulması gereken görgü kuralları ve yasal kurallar nelerdir?
Mobil chat veya bilgisayar ortamında sohbet ederken mutlaka tüm imla kurallarına kişi dikkat etmelidir. İnternet üzerinden yazışma yapılırken sürekli olarak tüm harfleri büyük kullanmak bağırmak anlamına gelmektedir. Bu nedenden dolayı küçük harf ile yazı yazmak ve gerekmediği sürece büyük harf kullanmamak gerekir. Seviye bir sohbet ortamı oluşturmak için kişiler bir birlerine sohbet etme isteği olup olmadığını mobil chat odaları kullanımında sormaları gerekir. Kendisi ile konuşup konuşmayacağı hususunda onay alındıktan sonra chat yapmaya başlamak gerekmektedir. Kendisi ile konuşmak istemediğini bildiren birisine sürekli olarak konuşma isteği göndermek ancak insanları rahatsız etmeye yönelik etkileri bulunan bir davranıştır bu nedenden dolayı konuşma isteği olmayan kişilere tekrar tekrar mesaj yollamak uygun değildir.
Siyasi konularda konuşmak, siyasi tartışmalar çıkarmak ve bu konuda kişinin kendisine yandaş araması chat sitesi ortamında yasaklanmıştır. Sohbet ortamları chat sitesi üzerinden siyasi konuları tartışmak için değil güncel sohbetler etmek içindir. Ülkemizde kullanılmakta olan chat sitelerinde konuşma dili Türkçe olarak belirlenmiştir. Türkçe olarak belirlenmiş olan web siteleri üzerinde eğer karşıdaki arkadaşlar farklı dilden konuşmuyorsa kesinlikle diğer dillerden konuşmak uygun değildir. chat ortamında aynı kelimeyi sürekli olarak yazmak sohbet edilen kişilere rahatsızlık verileceğinden ve anlayışsız bir ortam oluşacağından tekrarlayan kelimeler yazmamak gerekir.
Chat sitelerinin kullanımında en iyi arkadaşlar edinebilmek için kişilerin argo kelimeler kullanması yasaktır. Küfürlü konuşmak ve karşısındaki kişiyi kişinin tanımasa bile hakarete varacak şekilde kelimeler kullanması yasaklanmıştır. Din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yaparak kişileri kınamak, aşağılamak ve yargılamak normal yaşamda olduğu gibi, internet üzerindeki chat sitelerinde de yasaklanmıştır. Güncel konular konuşma esnasında yalan söylemek, insanları aldatacak aşamada kelimeler söylemek ve insanlar ile dalga geçmek uygun değildir.
Sınırsız Sohbet
Yukarıda saymış olduğumuz chat kuralları tüm chat siteleri üzerinden konuşma sağlayan kişiler için geçerli olan yasal kurallar ve görgü kurallarıdır. Bu kurallara kişi tamamen uyum sağladığında uzun süreli seviyeli sohbetler etmemesinde hiçbir sakınca yoktur. Sohbet sitelerinin uzun sohbet sürelerinde hiçbir saat sınırlaması yoktur. Sohbet etmek isteyen kişiler sabah çok erken saatlerde veya gece saatlerinde sohbet edebilirler. İnternet kullanarak sohbet etme esnasında uyulması gereken bir kural da yeni tanışılan kişilere hemen tanışır tanışmaz kim olduğunu tam olarak bilmeden özel bilgilerin paylaşılmaması gerektiğidir. Özel bilgiler denildiğinde kredi kartı hesap bilgileri, banka hesap bilgileri, kimlik numaraları, telefon numarası, ikametgâh adresi, işyeri adresi ve ev ile iş telefonu olarak sayılabilir. Sohbet etmek için sohbet sitelerine giriş yapan kişiler üye olmadan yani tek bir takma isim ile giriş yapmaktadır. Yani kişilerin üyelik bilgileri de site yöneticilerinde bulunmamaktadır. Bu nedenden dolayı özel bilgileri paylaşmak bu ortamda sakıncalı bulunmaktadır.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

error: Content is protected !!