Örnek Şahsiyetler

yorum yok
491 views okuma
1 Eylül, 2016

1 Ocak 2009’da kullanmaya başladığımız Türk Lirası banknotlarının ön yüzünde Atatürk
portreleri bulunurken, arka yüzlerinde ise Türk matematik, mimar, edebiyat ve müzik tarihinin önde gelen isimleri yer almıştır.Böylesine değerli insanları tanımamak onlara haksızlık olur diye düşünüyorum.Hayata önemli bir iz bırakıp gittikleri için teşekkür ediyor,nur içinde yatsınlar diyorum.
5 Türk Lirası üzerinde yer alan Ord.Prof.Dr.Aydın Sayılı: 2 Mayıs 1913 tarihinde İstanbul’da doğmuş ilk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamlamıştır.Lise eğitimini Ankara Erkek Lisesinde (Atatürk Lisesi) tamamlamıştır. Sayılı, Maarif Vekaletinin (Milli Eğitim Bakanlığı) yurt dışına öğrenci göndermek için açtığı sınavı kazanarak Harvard Üniversitesinde Bilim Tarihi Bölümünde yüksek öğrenimini yapmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilmiştir. 1942 yılında Harvard Üniversitesinden doktora derecesi almıştır. “İslam Dünyasında Bilim Kurumları”tez konusudur.Harvard Üniversitesinde ve dünyada bilim tarihi dalında verilen ilk doktora derecesidir.15 Ekim 1993’te evinin önündeki sokakta geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etmiş,Ankara-Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.
10 Türk Lirası üzerinde yer alan 0rd.Prof.Dr.Cahit Arf:Türk Einstein olarak ta biliniyor. Kendi adıyla anılan “Arf Sabiti”, “Arf Halkaları” ve “Arf Kapanışları” gibi terimleri bularak, matematik ve bilim dünyasına önemli katkılarda bulunan ünlü matematikçi 11 Ekim 1910’da Selanik’te dünyaya gelmiştir.1912 yılında henüz iki yaşındayken Balkan Savaşı nedeniyle ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşmiş. Milli Eğitim Bakanlığının verdiği bir bursla Paris’e giderek Ecole Normale Superieure’dan mezun olmuştur. Türkiye’ye döndükten sonra Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmenliği yapmaya başlamış, 1933 yılında İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümüne girmiştir. 1937 yılında Almanya’ya giderek, çalışmalarını Göttingen Üniversitesinde devam ettirmiş ve doktora eğitimini 1938 yılında bu okulda tamamlamıştır. Alman matematikçi Helmut Hesse ile beraber Hesse-Arf Kuramı’nı geliştirmişlerdir. 1964 ve 1966 yılları arasında çalışmalarını New Jersey’deki Institude for Advanced Study’de sürdüren Arf, Türkiye’ye döndükten sonra Ortadoğu Teknik Üniversitesinin Matematik Bölümünde çalışmıştır. 1980 yılında emekli olmuş,26 Aralık 1997’de geçirdiği bir kalp rahatsızlığı sonucu hayatını kaybetmiştir.
20 Türk Lirası üzerinde yer alan Mimar Kemalettin: Ahmet Kemaleddin Bey, 1870 yılında, İstanbul’un Acıbadem semtinde dünyaya gelmiştir. 1895’te mimarlık eğitimini ilerletmek için devlet tarafından Berlin’e gönderilmiş,Berlin’de Charlottenburg Technische Hochschule’de iki yıl mimarlık eğitimi gördükten sonra, iki buçuk yıl da Berlin’de mimarlık bürolarında çalışmıştır.1908 yılında kurulan Osmanlı Mimar ve Mühendis Cemiyeti’nin kurucuları arasında yer almıştır.13 Temmuz 1927’de Ankara Palas şantiyesinde, kaldığı odada beyin kanaması sonucu 57 yaşında vefat etmiştir.Mezarı İstanbul’da Bayezid Camii bahçesindedir.
50 Türk Lirası üzerinde yer alan Fatma Aliye Hanım: 9 Ekim 1862’de İstanbul’da doğan,Türk edebiyatının ilk kadın romancısı olarak bilinen Fatma Aliye Hanım,Fransızca ve Arapça dersleri , matematik, hukuk, Arap tarihi ve felsefesi üzerine eğitim almıştır. 1892 yılında ilk romanı olan Muhadarat’ı yazmıştır. Romanlarında çoğunlukla duygusal aşk temalarını işlemiştir .İslam felsefesi konusunda özel bir eğitim almış; döneminin en önemli isimlerinden biri olarak eserleri Almanca, İngilizce ve Arapça’ya çevrilmiştir.En önemli romanı “Hayal ve Hakikat”tır. Günümüz Türkçesine çevrilmiş şekli, Ağustos 2002’de yayımlanmıştır. 1914 yılında yazmış olduğu “Ahmed Cevdet Paşa ve Zamanı” son yapıtıdır. 13 Temmuz 1936’da İstanbul’da vefat etmiştir.
100 Türk Lirası üzerinde yer alan Buhurizade Mustafa Efendi (Itri): Klasik türk müziğinin kurucusudur .Itri uzun yıllar Enderun’da müzik öğretmenliği ve hanendelik ettikten sonra, elli yaşına doğru emekli olarak saraydan ayrılmıştır.Şeyhülislam Esad Efendi’nin belirttiğine göre, bini aşkın beste yapmıştır.Ancak günümüzde kırk dolayında yapıtı bilinmektedir.
200 Türk Lirası üzerinde yer alan Yunus Emre: 1241-1321 yılları arasında yaşadığı sanılmaktadır.İki önemli eseri vardır.İlki Divan diğeri ise Risalet-ün Nushiyye’dir.Tasavvuf şiirinin en önemli temsilcisidir.Eserlerinde öz Türkçe kullanmıştır.Yazdığı şiirlerinde Allah’a olan sevgisinden bahsetmiştir.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Gün içinde bir kişiyle veya birkaç kişi ile muhabbet etmek isteyenler her zaman ...

Yalnızlık bazı kişiler için en iyi yaşam tarzı bazı kişiler için de ...

Son otuz yıldan bu yana yaşantımıza girmiş olan internet artık aktif olarak ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

error: Content is protected !!