Chat Nedir?

yorum yok
50 views okuma
17 Haziran, 2018

Çoğu kişi için yalnızlık sevilebilir bir yaşam tarzı değildir. Yalnız kalmamak için kişiler her zaman arkadaş arayışına girerler. Arkadaş arayışları genel olarak bakıldığında mahallelerde, okullarda ve iş yerlerinde yapılmaktadır. Fakat herkes bu alanlarda da kendi kafa dengine göre arkadaş bulamaz. Ülkemizde otuz yılı aşkın bir süreden bu yana internet kullanımı yapılmaktadır. Kullanılan internet kişileri bu platformdan arkadaş bulmaya yönlendirmektedir. İnternet üzerinden arkadaş bulmak bedava chat odaları kullanılarak çok daha kolay görülmektedir. Zira her fikirdeki kişiyi bu alanlarda bulmak mümkündür. Kafa dengi arkadaşlık kurmak isteyen kişiler bu platformdan yaş aralıklarına göre veya bulundukları şehre göre veya okudukları okullara göre arkadaş bulmakta serbesttir. Bir kişi ile arkadaşlık etmek isteyen kişilerin chat sitesi üzerinde bir tek arkadaşla sohbet edip konuşabileceği gibi, isteyen kişiler bu platformlardan sohbetlerini grup halinde de yapabilirler. Grup halinde olan sohbetlerde konuşma konularına toplu halde de karar verilebilir veya kişiler kendi düşüncelerini paylaşarak da konu açabilirler.
Sohbet Siteleri
Teknolojinin gelişmesi tüm dünyada ve ülkemizde internetin yoğun olarak kullanılmasını sağlamaktadır. İnternet kullanımı beraberinde internet üzerinden sohbetleri, sosyal medya kullanımını ve bilgi paylaşımlarını da getirmektedir. Günümüzde bir çok kişi akıllı telefonlar vasıtasıyla gün içinde çoğu zamanını internet kullanarak geçirmektedir. Ve en fazla genç kesim internet üzerinden mesajlaşarak arkadaşları ile konuşmayı tercih etmektedir. Haberleşme artık tamamen elektronik hale gelmiş durumdadır. Eski zamanlarda bir birine hasret duyan kişilerin mektupları artık ortadan kalkmış ve her şey elektronik haberleşmelere ve internet üzerinden mesajlaşmaya kalmıştır.
Yavaş yavaş insanlar telefon konuşmalarını bile yaşamlarından kaldırmaya başlamışlardır. Bunun nedeni mesajlaşmanın ve internet üzerinden yazışmalı konuşmanın kişileri daha az meşgul etmesi ve işlerinin arasında da daha çok mesajlaşmaya zaman ayırabilmeleridir. Arkadaş bulma sıkıntısı olan kişiler veya arkadaşları ile muhabbet etmeye zaman bulamayan kişiler için sohbet sitelerindeki en büyük avantaj bu platformlarda zaman sıkıntısının çekilmemesidir. Sabah çok erken saatlerde veya gece saatlerinde dahi Chat odaları bünyesinde eğlenceli konuları paylaşabilecek, espri yapıp birlikte gülebilecek kişilerin varlığı unutulmamalıdır. Fakat ne kadar da yazışmalı muhabbet edilse de internet siteleri üzerinden chat yaparken normal yaşantımızda uymuş olduğumuz görgü kurallarına uyulması gerekmektedir.
Sohbet Etmenin Kuralları
Normal yaşantımızda olduğu gibi internet ortamında da kesinlikle görgü kurallarına uymayı ihmal etmemeliyiz. Sohbet etme kuralları her chat sitesi üzerinde belirlenmiş ve sitelere giriş yapanların bu kurallara uyması istenmektedir. Peki; chat sitesine giriş kuralları nelerdir? Sohbet etmeye başladıktan sonra hangi kurallara uymak gerekir? İnternet üzerinden chat sitesi kullanarak sohbet etmek isteyen kişilerin uyması gereken kuralların başında öncelikli olarak küfürlü konuşmak, argo kelimeler kullanmak ve hakaret içeren kelimeler kullanmak yasaklanmıştır. Kişilerin tehdit edici tarzda bir birlerine konuşması da kesinlikle bu ortamda uygun bir konuşma stili değildir.
Gerçek yaşamda olduğu gibi nazik, seviyeli, dürüst ve samimi yapılan sohbetler sonrasında insanların birbirleri ile daha iyi iletişime girdiği görülmektedir. Sohbet sitesi üzerinden birbirleri ile sohbet eden kişiler daha sonra aynı takma isim ile giriş yaptıklarında birbirleri ile yine konuşabilir. Saygı çerçevesinde yapılan grup sohbetlerinde de kişi daha saygılı ve seviyeli konuşan kişileri grup içinde her zaman arayabilir. İnternet sitesi üzerinden daha iyi bir şekilde sohbet etmenin kurallarından birisi de daha yeni tanışılan kişilere kesinlikle kişisel özel bilgilerin verilmemesidir. Özel bilgi paylaşımları kişiler birbirlerini tamamen tanıdığında yapılmalıdır.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

istanbul sohbet

Eğer sizde kendinizi yalnız his ediyorsaniz ve sohbet edebilecek bir arkadaş ...

merhaba arkadaslar sevgili okurlarımız,bildiğiniz üzere türkiye,de bir cok ...

Güvenilir Sohbetin Adresi Artık dışarıda yeni bir insan ile tanışmak ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

error: Content is protected !!