Sohbet Girişi
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Chat Nedir?

Chat Nedir?

Chat nedir yani sohbet nedir diyebiliriz. Zira chat Türkçe kelime manası ile sohbet olarak isimlendirilir. Karşılıklı konuşmak manasına gelmektedir. Otuz yılı aşkın bir süreden beri ülkemizde kullanılmakta olan internet teknolojinin gelişimi ile birlikte bizlere bir çok dijital cihazı da armağan etti. Bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar artık neredeyse yaşantımızın bir parçası oldu. Eski zamanlarda arkadaşlıkların mahalle aralarında, bina içlerinde, okullarda ve işyerlerinde kurulması insanların az sayıda arkadaşa sahip olmalarına neden oluyordu. İnternetin son zamanlarda yaygın olarak kullanılması artık mobil chat odaları kavramını bize kazandırdı. Normal yaşantıda arkadaşlar ile buluşmak ve görüşmek için insanlar zaman sıkıntısı çekerken chat esnasında hiçbir zaman sıkıntısı çekmeden sohbet edebiliyor. Zira yirmi dört saat dilimi içerisinde chat yapmak yani yeni arkadaşlar ile sohbet etmek chat siteleri üzerinden mümkün oluyor.
Mobil Canlı Sohbet
İnternet ortamında yapılan sohbetlerin son zamanlarda bir kısmı da mobil chat olarak yapılmaktadır. Bir çok kişi arkadaşlık etmek istediği kişiyi mobil üzerinden seçerek chat ortamında canlı, görüntülü ve sesli olarak sohbet edebilmektedir. Sohbet odaları üzerinden telefon, bilgisayar, tablet gibi dijital cihazlar ile iletişim kurarken chat sitesinin kurallarına da uymak gerekiyor. Chat sitesinin kuralları çerçevesinde edilen sohbetler ister kişinin tekli olarak yaptığı sohbetlerde isterse grup içinde yaptığı sohbetlerde de geçerli hale getirilmesi gerekiyor. Peki; sohbet kuralları yani chat sitesi kuralları nedir? Hangi kurallara chat sitesi içinde uyulması gereklidir?
Chat sitesi kurallarına uyum sağlayabilmek için öncelikli olarak kişinin yaptığı sohbetlerin makineler arasında değil insanlar arasında olduğunu bilmesi gerekir. Yani yazışmalı olarak da kişi konuşsa nihayetinde karşısındaki kişi insandır. Bu nedenden dolayı chat esnasında kesinlikle kişi argo ve küfürlü kelimeler kullanarak sohbet etmemelidir. Seviyeli bir sohbet istiyorsa kişi karşısındaki kişiyi tehdit edecek şekilde veya aşağılayacak şekilde konuşmalar yapmamalıdır. Konuşma esnasında sadece büyük harfle yazı yazmak chat ortamında bağırmak anlamına gelmektedir. Bu nedenden dolayı sadece büyük harf kullanmamak gerekir. Bu kuralların tümü grup içinde veya yalnız olarak yazışma yapıldığı esnada da geçerlidir.

admin 70
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odalarımız +18 yaş kullanıcılar için uygundur. 18 yaş altı kullanıcıların girmesi yasaktır!
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı
error: Content is protected !!