Sanal Alemde Chat Arkadaşlıkları

yorum yok
57 views okuma
4 Haziran, 2018

Teknolojinin bize getirmiş olduğu armağanlardan birisi de dijital iletişim araçlarını kullanmamızdır. Bunun yanı sıra teknolojinin bir armağanı da internet olarak sayılabilir. Dünyada ve ülkemizde insanların bir çoğu artık tüm iletişimlerini internet üzerinden gerçekleştirmekte ve neredeyse sesli ve görüntülü telefon görüşmeleri bile yazışmalı olan sohbetlerden daha az tercih edilmektedir. Doksanlı yılların başından bu yana hayatımızda olan internet kullanımı bizlere bir çok yazışmalı olarak sohbet edilen platformları getirmiş ve internet ortamında artık arkadaş edinmeyi daha kolay bir hale getirmiştir. Sohbet siteleri arkadaş sıkıntısı çeken ve aktif olarak arkadaşlar ile sohbet etmek isteyen kişiler için özel açılmış ve yirmi dört saat hizmet vermektedir. Bu siteler bedava üyeliksiz sohbet avantajını tüm yaş aralığında olan kişiler için sunarken, sohbet ortamına giriş de sadece bir nick yani takma isim ile yapılmaktadır. Chat odaları üzerinden arkadaş bularak sohbet etmek isteyen kişiler için normal yaşamda olduğu gibi, bir saat sıkıntısı bulunmamaktadır. Kişi sohbet etmek istediği her saatte sohbete başlayabilir.
Canlı Sohbet
Chat gerçek zamanlı olarak arkadaş seçimi yapıldıktan sonra yazışarak konuşulabilen alanlar olarak bilinse de bu siteler üzerinden görüntülü ve sesli olarak da sohbetler edilmektedir. Canlı sohbetlerin edilebildiği bu platformlar bir çok odadan oluşmaktadır. Odalar içinde kendi yaş aralığında kişiler ile konuşmak isteyen kişiler için odalar, şehir odaları, konu odaları ve bir çok çeşitte oda ismi bulunmaktadır. Sohbet odaları içinde en çok tercih edilen farklı kültürdeki kişiler ile tanışmak isteyen kişiler için şehir isimleri ile belirlenmiş odalardır.
Seviyeli sohbet etmek isteyen kişiler kesinlikle tüm chat kurallarına uymaları gerekir. Zira hiçbir zaman konuşulan kişilerin bir makine değil insan olduğu unutulmamalıdır. Konuşma esnasında küfürlü ve argo kelimeler kullanmak yasaktır. Kişi konuştuğu kişiyi tehditkar tavırlar takınarak tehdit sözcükleri paylaşmamalı ve hakaret içeren kelimeleri de kesinlikle kullanmamalıdır. Chat ortamında kişisel olarak tekli görüşmeler yapılabileceği gibi, kişi grup konuşmaları da yapabilir. Grup konuşmalarında konu belirlemesi toplu olarak yapılırken, kişisel konuşmalarda konu belirlemesi sadece konuşan kişiler arasında yapılmaktadır.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

İnsanlar dünya kurulalıdan beri sürekli olarak arkadaş arayışındadır. Zira ...

Başka şehirlerde bulunan kişiler ile tanışmak, uzun süreli arkadaşlıklar ...

İnternet kullanımı ülkemizde başlayalıdan beri chat yapmak oldukça büyük ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

error: Content is protected !!